Yeni Fabia

Ön Sürüş Asistanı

Bölge Asistanı, bir çarpışma tehlikesine karşı uyaran ve çarpışmanın kaçınılmaz olması durumunda sonuçları asgari düzeye indirgemek için frenleri devreye sokan bir emniyet sistemidir.?

Çoklu Çarpışma Freni Özellikli ESC

Elektronik Denge Kontrolü otomobil kaymaya başladığında sürücünün kritik durumlarla başa çıkmasına yardım eder. Fabia'da, ESC bir çoklu çarpışma freni içerir. Bu emniyet özelliği bir çarpışmadan sonra fren sistemini aktive ederek daha fazla hasarı önler.

 

 

 

Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi

Sürücü yorgunluk tespit sistemi, yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir acil durum riskini azaltır. Sistem, sürücü davranışlarını izleyerek sürücünün yorgunluk düzeyini değerlendirir ve gerekli ise dinlenme ve seyahate ara verilmesi 
gereksinimi konusunda uyarır.
 

Hız Sınırlayıcı

Adından da anlaşıldığı gibi, bu özellik aracın maksimum hızını sınırlar.  Sürücü 30 ila 210 km/h arasında bir üst hız sınırı ayarlayabilir ve yasal hız sınırını aşma endişesi olmadan sürebilir.

Ayarlanmış bir hızı muhafaza eden sabit hız kontrolünün aksine, Hız Sınırlayıcı önceden tanımlanmış hızın aşılmasına izin vermez. Diğer bir deyişle, bu özellik sadece aracın ayarlanmış hızdan daha hızlı gitmesini önler. 

Güvenlik nedeniyle, bu özellik vites küçültme sırasında (gaz pedalına sonuna kadar basıldığında) geçici olarak devreden çıkar.

 

 

Emniyetli gövde tasarımı

Bütün çarpışma türlerinde yüksek kaliteli, sağlam bir gövde yapısı güvenlik için şarttır. Aracın ön ve arka kısımları bir çarpışma sırasında maksimum enerji emilimi sağlar. Özel motor ayakları motorun yolcu bölmesine girmesini engeller. Ağır darbe durumunda, motor yolcu bölmesinin altına kayarak hiçbir yolcuyu tehlikeye atmaz. Önden darbe durumunda direksiyon kolonunun tasarımı direksiyon simidinin sürücüye doğru hareketini sınırlar. Pedallar darbe durumunda kayacak şekilde konumlandırılmış, böylece sürücünün bacak yaralanması riski azaltılmıştır.

Diğer Emniyet Özellikleri

ŠKODA Fabia tavizsiz emniyetle ilgili her şeye sahiptir. Yukarıdaki emniyet sistemlerine ek olarak, aşağıdaki özellikler Fabia'da standart veya opsiyonel olarak mevcuttur: 

ABS acil frenleme durumunda veya kaygan zeminlerde fren yapıldığında tekerleklerin kilitlenmesini önler.

Fren yardımcısı, fren basıncını artırarak panik frenleme yapılması gereken durumlarda sürücülere yardımcı olur. Bu, istenen fren mesafesinde önemli bir azalmaya yol açabilir.
MSR sürücü düz bir zeminde yavaşladığında olabilecek çekiş tekerleklerinin kilitlenme hareketine karşı koyar.
ASR kaygan zeminlerde tekerlekler patinaja düşmeksizin yumuşak bir şekilde harekete geçmeye ve hızlanmaya olanak sağlar.
EDL hızlanırken veya  yokuş çıkarken çekiş tekerleklerinden herhangi birisinin yol tutuşunda düşüş algıladığında çekiş dengesini sağlayabilmek için o tekerleğe düşük çekiş uygulayarak yardımcı olur.
XDS+ sürücüye keskin virajlarda yardım ederek dinamik viraj alma sırasında aracın nötr davranmasını sağlar. Viraj alma sırasında çekişi ve sürüş dinamiklerini arttırmak için, elektronik kontrol sistemi kendinden kilitli bir diferansiyeli simüle eder. Bunun sonucunda, araç virajlara öncekine göre çok daha güvenli ve doğal şekilde girer.
Lastik basınç kontrolü sürücüyü her zaman lastik basınçları hakkında bilgilendirir.
Yokuş kalkış asistanısürücünün yokuşta güvenli şekilde kalkış yapmasına yardım eder. Sistem yüzde beş veya üzerindeki eğimlerde devreye girerek yokuşta el freni kullanmadan emniyetli şekilde kalkış yapılmasını sağlar. Sistem otomobilin geri kaymasını veya motorun stop etmesini önler.